Openingscollege: Ouder worden als ervaring
Filosofie van het late leven
- Cursusnummer: 26ZN-1G00-L1
- Vakgebied: Filosofie
- Locatie: Groningen
- Seizoen: 2026 zomer/najaar
- Dag: Dinsdag
Openingscollege: Ouder worden als ervaring
Filosofie van het late leven
Wat betekent het om ouder te worden? In de veranderende samenleving van de 21e eeuw volstaan traditionele antwoorden op deze vraag niet langer. Gangbare clichés bieden geen handvat: ouder worden is niet ‘jong blijven’. Evenmin betekent het ‘alleen maar verlies en verval’. Maar wat is het dan wel?
Filosoof Suzanne Biewinga pleit voor een nieuwe manier van spreken over ouder worden, aansluitend bij de ervaringen van ouderen zelf. Zij baseert zich daarbij op tal van filosofische groepsgesprekken met oudere mensen en op het werk van hedendaagse en antieke denkers. Door de ervaringen en inzichten van ouderen centraal te stellen, komt ze tot heldere inzichten over wat betekenisvol ouder worden is – en wat niet.
Opzet middag:
Filosoof Suzanne Biewinga geeft tussen 14.00 en 15.00 uur een lezing. Daarna is er een koffiepauze. Na de pauze is er nog ruim gelegenheid om vragen te stellen en om met de spreker in gesprek te gaan over haar boek en onderzoek. Dit interactieve gedeelte sluit om 16.30 uur.
Het is mogelijk om bij de stand van Boekhandel Godert Walter het boek van Suzanne Biewinga te kopen en door de auteur te laten signeren.
NB De prijs is inclusief (tweemaal) koffie/thee met cake/koek.
Dr. Suzanne Biewinga
Suzanne Biewinga studeerde op latere leeftijd filosofie, na vele jaren werkzaam te zijn geweest als ondersteuner van patiëntenorganisaties en als coördinator van een hospice. Zij promoveerde begin 2025 als zeventigjarige aan de Universiteit van Amsterdam op haar onderzoek naar een nieuwe filosofie van ouder worden als ervaring. Kort na haar promotie verscheen haar boek Ouder worden als ervaring, filosofie van het late leven. Haar boek, inmiddels in de 7e druk, was genomineerd voor de Socratesbeker 2026.