Jaren van onrust
Europa in het interbellum
- Cursusnummer: 26ZN-2F04
- Vakgebied: Geschiedenis
- Locatie: Leeuwarden
- Seizoen: 2026 zomer/najaar
- Dag: Maandag
- Inschrijven voor: ma 14 sep. 2026
- Tijd: 14.30 - 16.30 uur
- Cursusdata: Maandag 21 september t/m 30 november, 12 oktober vervalt.
- Prijs: € 275.00
- Aantal colleges: 10
- Werkvorm: Hoorcollege met mogelijkheid tot vragen na afloop
- Cursusmateriaal:
Hand-out, uitgereikt door de docent.
De powerpoint en syllabus worden digitaal ter beschikking gesteld op: https://cursussen.gimoes.nl.
- Deze cursus vindt ook online plaats.
Jaren van onrust
Europa in het interbellum
Anno 2026 lijkt de wereld soms op de rand van een nieuwe wereldoorlog. Deze cursus onderzoekt, geïnspireerd door actuele ontwikkelingen, de situatie van Europa in het interbellum in zijn eigen context. We bestuderen de ontwikkelingen in Europa en de internationale betrekkingen die hebben geleid tot de Tweede Wereldoorlog en concluderen dat er overeenkomsten maar vooral ook grote verschillen zijn tussen toen en het heden.
Ontdek de fascinerende periode van Europa in het interbellum. Deze cursus onderzoekt hoe er twintig jaar na de Eerste Wereldoorlog opnieuw een groot conflict kon uitbreken. We bestuderen de invloed van de vredesverdragen van Versailles, Trianon en St. Germain, en de open wonden die deze achterlieten. We verkennen de concurrentie tussen diverse ideologieën, de introductie van algemeen kiesrecht in West-Europa, en de opkomst van totalitaire regimes zoals communisme, fascisme en nazisme. Daarnaast kijken we naar de ontwikkeling van internationale betrekkingen en de rol van onvrede over de vrede van 1918/1919. De cursus bestudeert de situatie in landen als Duitsland, de Sovjet-Unie, Italië en Spanje, en in Midden-Europa, met speciale aandacht voor Tsjechoslowakije. We eindigen met een blik op het diplomatieke spel in de aanloop naar de Tweede Wereldoorlog.
Programma:
1. Inleiding: De nieuwe wereldorde na WO I en de open wonden van ‘Versailles’
2. De Sovjet-Unie: Het ontsporen van de Russische revolutie (1917-1939)
3. Italië: ‘Oerfascist’ Mussolini aan de macht (1922-1945)
4. Duitsland: Van de democratie van Weimar naar Hitlers Nazi-Duitsland (1918-1939)
5. Spanje: De Spaanse Burgeroorlog: de eerste ideologische strijd tussen ‘links’ en ‘rechts’ en generale repetitie voor WOII (1936-1939)
6. Tegenpolen in Midden Europa: Het dictatoriale Hongarije van Horty & het democratische Tsjechoslowakije
7. Polen: een tussenweg tussen democratie en dictatuur & Internationale betrekkingen tot Locarno (1918-1925)
8. Economisch herstel na WO I
9. Internationale betrekkingen van Locarno tot München (1938)
10. Waar waren de Verenigde Staten? & Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog
Afbeelding: Tijdens de Conferentie van Muenchen (sept. 1938) beschikten Europese grootmachten over het lot van Tsjechoslowakije. Op de foto van links naar rechts: Nevil Chamberlain (VK), Edouard Daladier (FR), Adolf Hitler (DU), Mussolini en Chiano (IT) (Wikimedia Commons).
Dr. Nicolaas Kraft van Ermel-Nijland
Nicolaas A. Kraft van Ermel-Nijland is historicus en gespecialiseerd in de contemporaine geschiedenis van Rusland, Oekraïne en Polen; zijn bredere expertise is gelegen in de Europese geschiedenis van de 20ste eeuw. In 2020 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit Groningen op een proefschrift, getiteld: On the crossroads of history. Politics of history in Ukraine and questions of identity in Post-Cold War Europe (1991–2019).