Er is een boom geveld in ’t Vondelpark…
De associatie van Vasalis met de Ilias van Homerus
- Cursusnummer: 26ZV-32
- Vakgebied: Taal en cultuur
- Locatie: Groningen
- Seizoen: 2026 voorjaar/zomer
- Dag: Meerdere Dagen
- Inschrijven voor: ma 08 jun. 2026
- Tijd: 11.00-13.00 uur
- Cursusdata: maandag 22 tot en met vrijdag 26 juni
- Prijs: € 150.00
- Aantal colleges: 5
- Werkvorm: hoor-werkcollege
- Cursusmateriaal:
Syllabus verkrijgbaar via de docent, € 8.
Zelf aanschaffen: Een vertaling van Homerus, Ilias. U kunt kiezen uit de vertalingen van Imme Dros, Patrick Lateur of H.J. de Roy van Zuydewijn. De laatste is niet meer in de handel maar heeft de voorkeur van de docent. - Opmerkingen:
De powerpoint van deze cursus wordt niet digitaal beschikbaar gesteld
Er is een boom geveld in ’t Vondelpark…
De associatie van Vasalis met de Ilias van Homerus
Wat bracht de dichteres Vasalis er toe om een omgehakte boom in het Vondelpark te associëren met Hector, de held van Troje? Het antwoord is: Vasalis heeft zich laten inspireren door een van de meest dramatische episoden uit de Ilias van Homerus, de “grondlegger” van de Europese literatuur. Een epos over de strijd rond Troje en de wrok van de Griekse krijgsheld Achilles.
Gedurende de hele Oudheid heeft ‘Homerus’ een onuitwisbare invloed gehad op zowel de Griekse als op de Romeinse literatuur. En niet alleen in de Oudheid – Homerus heeft inspiratie gegeven aan onnoemelijk veel schrijvers, dichters, componisten, schilders door de eeuwen heen. In de grote oorspronkelijke collectie van de Carmina Burana staat een groot aantal gedichten die refereren aan Troje, Paris, Helena, Hector, Aeneas enz. Een wel heel bijzondere band met Achilles had keizerin Sissi die haar villa op het Griekse eiland Corfu de naam ‘Achilleion’ gaf en in het trappenhuis een groot fresco liet schilderen (zie de afbeelding). Vasalis was getroffen door een gevelde boom in het Vondelpark die haar deed denken aan Hector, ‘’ik heb de kar gezien die hem heeft weggetrokken…”
En wat de archeologie betreft zijn de discussies over Troje, haar omvang en haar contacten met o.a. het Hettitische rijk nog volop in beweging.
Programma:
In deze week zal veel aan de orde komen en er wordt van uitgegaan dat u thuis de Ilias in vertaling geheel of grotendeels hebt gelezen. Met behulp van enkele toegankelijke wetenschappelijke artikelen (in het Nederlands) zullen we de dichter en de bijzonderheden van de compositie bezien. Ook de doorwerking in de Europese cultuurgeschiedenis komt ter sprake en er wordt veel powerpoint-materiaal vertoond.
De volgende onderwerpen worden behandeld in wisselende of gecombineerde vorm:
- Troje. Vanaf de ontdekking door Heinrich Schliemann tot aan de huidige wetenschappelijke inzichten.
- De dichter Homerus.
- De Trojaanse sagencyclus.
- De compositie van de Ilias.
- De doorwerking in de cultuurgeschiedenis
Afbeelding: De triomf van Achilles, fresco door Franz Matsch, 1892. Trappenhuis Archilleion, Corfu
Henk Schoonhoven